3. Zalesie Śląskie – Pożar kotłowni i komina

4 marca 2021 r., o godz. 16:34, zostaliśmy zadysponowani dwoma zastępami na ul. XV-lecia w Zalesiu Śląskim, gdzie wg zgłoszenia doszło do pożaru kotłowni w budynku jednorodzinnym. Po dojeździe na miejsce stwierdzono mocno zadymioną kotłownię w budynku parterowym, bez piwnicy i z kotłownią znajdującą się na tym samym poziomie co budynek. Ponadto na miejscu nie byli obecni właściciele budynku oraz nie stwierdzono żadnych osób postronnych na terenie budynku ani w kotłowni, ale wejście do kotłowni było otwarte. Ze względu na brak możliwości wyłączenia energii elektrycznej przystąpiliśmy do gaszenia pożaru kotłowni z dużą ostrożnością. Po przybyciu na miejscu właściciela budynku i wyłączeniu energii elektrycznej mogliśmy w bezpieczny sposób dokończyć działania gaśnicze w kotłowni. Wraz w właścicielem dokonaliśmy także sprawdzenia mieszkania pod kątem skutków pożaru w kotłowni. Ponadto po sprawdzeniu komina stwierdzono również pożar sadzy w górnej części komina, co również zostało zneutralizowane.  Po przewietrzeniu mieszkania i sprawdzeniu detektorem gazów obiekt został przekazany właścicielowi.

Cała ta historia mogła by się zakończyć dużo gorzej gdyby nie fakt, że dalszemu rozprzestrzenianiu się pożaru zapobiegł jeden z naszych strażaków – dh Dastin Kulpok, który w tym czasie przebywał w swoim domu w niedalekim sąsiedztwie. Zauważył on silne zadymienie na ulicy i postanowił sprawdzić co jest jego przyczyną. Po dotarciu pod budynek skąd wydobywało się silne zadymienie, zauważył że pomieszczenie, w którym znajduje się kotłownia jest otwarte, puste i wydobywają się gęste kłęby dymu oraz płomienie. Postanowił zamknąć stalowe drzwi do kotłowni tak aby ograniczyć dostęp tlenu oraz nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ognia. Postępowanie strażaka było wzorcowe i spowodowało zaduszenie pożaru i nie pozwoliło na jego rozprzestrzenienie na pozostałą część budynku.

Zarząd naszej jednostki wraz z wszystkimi członkami, pragnie pogratulować i podziękować naszemu strażakowi dh Dastinowi Kulpok za jego odważną postawę, bardzo dobrą ocenę sytuacji i odpowiednią reakcję na zaistniałą sytuację!