Nie daj się zabić czadowi!

Co roku, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera kilkadziesiąt osób. W Polsce, jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, w okresie od września 2012 r. do marca 2013 r. w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło 91 osób, a 2216 zostało poszkodowanych.

Koszt czujki tlenku węgla to wydatek zaledwie ok. 100 zł., a może on uratować życie Tobie i Twoim bliskim. Spraw bliskim wyjątkowy prezent i kup im czujnik tlenku węgla.

Tlenek węgla poza produkcją przemysłową może powstać m.in. w wyniku spalania gazu czy paliw płynnych. W gospodarstwie domowym może powstawać np. w kuchni podczas używania kuchenki gazowej czy innego urządzenia podłączonego do gazu lub łazienki gdzie np. woda ogrzewana jest gazem.

Czad jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza. Najwięcej zatruć stwierdza się w sezonie zimowym. Jest to prawdopodobnie związane z mniejszą wentylacją pomieszczeń i koniecznością używania urządzeń grzewczych.

Liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla

Dotyczy sezonu grzewczego 2017/2018

Liczba zdarzeń

4343

Poszkodowani

2659

Ofiary śmiertelne

71