Piknik przy Miasteczku Strażackim w Opolu

W trakcie pikniku każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak. Aby zdobyć certyfikat Małego Strażaka, trzeba było wykonać szereg zadań, przygotowanych przez członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Chętnych do przymierzenia strażackiego umundurowania czy zajrzenia do kabiny wozu strażaków-ochotników nie brakowało.

„Strażackie wakacje z Młodzieżowymi Drużynami Pożarniczymi" miały miejsce przy Miasteczku Strażackim w Opolu. Każdy uczestnik mógł zdobyć Certyfikat Małego Strażaka – by taki otrzymać, musiał zaliczyć szereg strażackich zadań. Konkurencje opracowali sami młodzi strażacy – członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Miejsca Odrzańskiego, Zalesia Śląskiego oraz Dziergowic.

– Jedną z inicjatyw dzisiejszego pikniku edukacyjnego było właśnie pokazanie tych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Nie byłoby Ochotniczych Straży Pożarnych – i w przyszłości nie będzie – jeśli nie postawimy na dzieci i młodzież. A ta strażacka młodzież aktywnie działa i warto mówić o tym głośno – tłumaczy Teresa Tiszbierek, na co dzień pełniąca funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZOSP RP, ale dziś reprezentująca swoją jednostkę – OSP Zalesie Śląskie.

By otrzymać certyfikat, młody strażak musiał m.in. przejść tor sprawnościowy, rozwiązać test bezpieczeństwa, zawiązać strażacki węzeł czy napełnić zbiornik z wodą za pomocą strażackiego sprzętu. Była też okazja do zapoznania się ze sprzętem, używanym na co dzień przez strażaków-ochotników podczas akcji.

– Wszystkie obostrzenia sanitarne są bardzo ważne, ale mimo pandemii trzeba pamiętać, że strażacy-ochotnicy muszą działać non-stop. Musimy to pokazać i zachęcić do tego dzieci, by również były gotowe pomagać innym – dodaje Tiszbierek.

Na zakończenie pikniku, punktualnie o godzinie 17 strażackimi syrenami uczczono pamięć Powstańców Warszawskich. Imprezę zorganizował portal OSP.PL oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze Opolszczyzny, które zwyciężyły konkurs „Najlepsi z Najlepszych" na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna: MDP Zalesie Śląskie, MDP Miejsce Odrzańskie oraz MDP Dziergowice.

Opracowanie tekstu: OSP.pl
Zdjęcia: OSP Zalesie Śląskie / dh Szymon Gołasz