Wstrząs anafilaktyczny

Wstrząs anafilaktyczny to bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia reakcja alergiczna ludzkiego organizmu. Najczęstszym powodem tego wstrząsu w okresie letnim jest użądlenie owadów.  Niestety bardzo trudno jest przewidzieć czas wystąpienia reakcji na alergen oraz  jej przebieg. Wstrząs może pojawić się u osoby po kilku sekundach, ale również może wystąpić dopiero po kilku godzinach od pojawienia się w organizmie alergenu. Jednak warto poznać kilka cennych wskazówek, które mogą uratować życie osoby w stanie wstrząsu anafilaktycznego.

Objawy:

– świąd i obrzęk twarzy oraz jamy ustnej razem z językiem i gardłem;

– skurcze żołądka, biegunka, nudności, wymioty;

– zaburzenia oddychania, kichanie, katar, świszczący oddech;

– przyśpieszone bicie serca;

– uczucie osłabienia;

– niepokój lub pobudzenie;

– zaczerwienienie skóry i pokrzywka;

– drgawki, omdlenie lub utrata przytomności.

Postępowanie:

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Następnie należy zapewnić osobie poszkodowanej dostęp do świeżego powietrza, ułatwić oddychanie po przez ułożenie osoby w wygodnej pozycji siedzącej. Osoba ta mogła już kiedyś mieć wstrząs, więc zapytaj również czy osoba ta ma przy sobie leki przeciwhistaminowe lub adrenalinę – trzeba ją jak najszybciej podać. Osobom z chorobami serca lub nadciśnieniem adrenalinę należy wstrzykiwać wolno.

Rozluźnij osobie poszkodowanej ubranie wokół szyi i pasie. Jeśli to możliwe to pomóż osobie się położyć oraz unieś nogi lekko ku górze. Kontroluj drożność dróg oddechowych. Jeśli osoba została użądlona to postaraj się delikatnie usunąć żądło z ciała. Rób to tak by do krwi dostała jak najmniejsza ilość jadu. W miejscu użądlenia należy zrobić okład z kostek lodu.

Jeśli osoba poszkodowana zacznie tracić przytomność zapewnij ciągłą drożność dróg oddechowych. Zbadaj tętno i oceń oddychanie – możesz to sprawdzić obserwując ruchy klatki piersiowej lub nasłuchując wylot powietrza z ust. Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Bądź gotowy to podjęcia działań reanimacyjnych.