Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Po raz XXVII odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Tegoroczny finał eliminacji krajowych odbył się w malowniczym zamku w Malborku w dniach 21-23 .05 br. Zorganizowany został przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie.
W eliminacjach na szczeblu krajowym udział wzięło 95 uczestników (49 grupa młodsza-szkoły podstawowe i gimnazja, 46 szkoły średnie), którzy zakwalifikowali się w eliminacjach wojewódzkich.
Województwo opolskie reprezentowały dwie mieszkanki naszego powiatu, o których już wielokrotnie pisaliśmy: dh Karina Szłapa z Boryczy i Renata Golly z Zalesia Śląskiego.
Uczestnicy turnieju musieli wykazać się nie lada wiedzą podczas eliminacji centralnych. Odpowiedzieć musieli na 40 pytań testowych z zakresu wiedzy pożarniczej: znajomości przepisów, historii, sprzętu pożarniczego itp. Dh Renata Golly zakwalifikowała się do finału zajmując ostatecznie III miejsce.
Pytania były bardzo trudne, prawidłowa odpowiedź sprawiała trudność nie jednemu strażakowi, który tym zajmuje się na co dzień. Jednak nasze druhny poradziły sobie doskonale i wykazały się profesjonalną wiedzą.
Sam udział w Turnieju był ogromnym wyróżnieniem zwłaszcza, że nasze młode strażaczki musiały pokonać wielu uczestników najpierw na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim by zakwalifikować się do etapu centralnego.
Podczas pobytu w malowniczym Malborku – grodu Maryi starej stolicy Krzyżowców, nie zabrakło oczywiście okazji do zwiedzenia zamku i udziału w turnieju rycerskim.

zredagowała Teresa Tiszbierek