AED już na wyposażeniu naszej jednostki

Miło nam poinformować, że nasza jednostka zakupiła automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). Urządzenie to służy do przywrócenia prawidłowej pracy serca przez wczesną defibrylację. Defibrylacja jest zabiegiem medycznym, któremu poddaje się takie rytmy serca jak:

– migotanie komór, czyli zaburzenie rytmu serca, polegające na szybkiej i nieskoordynowanej pracy komór serca. Nawet kilkominutowe migotanie komór prowadzi do śmierci.
tachykardia komorowa (częstoskurcz) bez tętna, czyli przyśpieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

Taka nieprawidłowa praca serca może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia, którego objawami mogą być:

utrata świadomości/przytomności (poszkodowany nie reaguje na dotyk i głos)
brak oddechu lub oddech nieprawidłowy

Urządzenie marki Philips, które posiadamy, to jedyne urządzenie na rynku, w którym producent wynalazł i zastosował metodę dwufazową defibrylacji o maksymalnym poziomie wyjściowym energii o wartości maksymalnej 150 Dżuli. Terapia impulsem dwufazowym może być bardzo skuteczna już po pierwszym impulsie. Niska energia minimalizuje efekty uboczne wstrząsu mięśnia sercowego.
Urządzenie jako jedno z nielicznych pozwala pracować kiedy pacjent znajduje się na podłożu mokrym lub metalowym. Urządzenie posiada specjalny klucz, który umożliwia szybkie przejście w tryb pracy dla niemowlęcia lub dziecka. Należy pamiętać, że od momentu wystąpienia niepożądanego rytmu serca, a w efekcie do NZK, z każdą minutą szanse na przeżycie maleją o ok. 7-10%.
Urządzenie jest zaprogramowane i skonstruowane tak aby defibrylacja była przeprowadzona tylko wtedy kiedy jest to konieczne.

Urządzenie zostało zakupione m.in. dzięki wsparciu mieszkańców Zalesia Śląskiego oraz sponsorów. To pierwsze takie urządzenie w jednostce OSP w naszym powiecie. W podobne urządzenie jest wyposażona tylko Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. W całym województwie opolskim jest zaledwie kilka takich urządzeń.