Międzynarodowe Sympozjum Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zrzeszonych w CTIF

4 maja 2016 r. rzyszedł długo wyczekiwany dzień, w którym reprezentacja naszej „młodzieżówki” w składzie: dh Joanna Pinkawa, dh Katarzyna Adamik, oraz dh Szymon Gołasz z opiekunem dh Krzysztofem Strużyna oraz kierowcą dh. Tadeuszem Korczyńskim wyruszyli na Międzynarodowe Sympozjum Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zrzeszonych w CTIF do Włoch, a dokładnie do malowniczej, turystycznej miejscowości Trento. Była to kolejna nagroda za ciężką pracą włożoną w zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie „Najlepsi z Najlepszych”.

Dzięki staraniom naszej OSP pozyskaliśmy fundusze na wyjazd za co serdecznie dziękujemy: Zarządowi Głównemu ZOSP RP, Starostwu Powiatowemu w Strzelcach Opolskich i Burmistrzowi Leśnicy.

Po bezpiecznym dotarciu do celu, spotkaliśmy z niezwykle życzliwym i miłym przyjęciem. Wszystko było przygotowane na najwyższym poziomie. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na wspólną kolację i wieczór zapoznawczy. Na początku mnogość języków nas przerażała, jednak z upływem czasu, udało się przełamać i już pierwszego dnia nawiązać kilkanaście znajomości.

W piątek po śniadaniu ubraliśmy mundury galowe i udaliśmy się na konferencję, uroczyście rozpoczynającą XIII Międzynarodowe Sympozjum Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF.

Po tak niezwykłym przeżyciu z wypiekami na twarzy, oczekiwaliśmy na warsztaty przygotowane dla uczestników. Wszystkie państwa przydzielono do dwóch grup anglojęzycznych i dwóch niemieckojęzycznych. W czasie trwania prac w grupach roboczych podjęliśmy tematykę związaną ze współczesnym komunikowaniem się młodzieży, możliwościami rozwoju dzieci i młodzieży, a na zakończenie dyskutowaliśmy o tym, jak wygląda działalność „młodzieżówek” w różnych krajach. Zajęliśmy się również sprawami szkoleń w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych. Wszyscy prowadzący warsztaty zebrali wspólne wnioski, które przedstawione zostały na uroczystej sesji plenarnej następnego dnia – podsumowującej nasze prace.

Kolejny dzień i pobudka o godzinie 7.00, która nie napawała optymizmem. Jednak szybko nasze nastroje poprawiło solidne i przepyszne śniadanie. Po posiłku o godzinie 9.00 udaliśmy się w mundurach na oficjalne zakończenie sympozjum w którym wzięło udział około 100 osób z państw europejskich. Przedstawiciele z czterech krajów, którzy dzień wcześniej prowadzili z nami warsztaty, przedstawili wyniki prac czyli informacje, które pozyskali w ramach prac od nas i reszty drużyn, zbierając wszystko w jedną całość, podsumowali jak wyglądały zajęcia i do jakich konkluzji doszliśmy. Przedstawiciele naszej MDP zostali wyróżnienie i poproszeni o podsumowanie w języku angielskim wyników prac jednej z czterech grup roboczych.
Następnie odbyły się uroczyste przemówienia. Na koniec programu nie zabrakło też chwili uwagi dla nas, przedstawicieli Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych prezentowali swoje Państwa, region i z którego pochodzą – nasza „młodzieżówka” wypadła bardzo dobrze. Wszyscy byli zachwyceni. Na koniec wręczono pamiątkowe certyfikaty poświadczające udział w międzynarodowym sympozjum a po sesji zdjęciowej i ponad 3-godzinnej konferencji, oficjalnie zakończono sympozjum.

Popołudnie mieliśmy wolne, więc wybraliśmy się na spacer do centrum miasta, w którym spędziliśmy tych kilka niezapomnianych dni. Opłaciło się zrobić parę kilometrów i ujrzeć jak żyją i mieszkają Włosi w tym przepiekanym mieście i okolicy. W ostatni dzień wstaliśmy około godziny 3, spakowaliśmy nasze rzeczy i ze smutkiem, ale również wspaniałymi wspomnieniami wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. W drodze powrotnej zwiedziliśmy szybkim krokiem Wenecję. Po posiłku w Wenecji wyruszyliśmy w dalszą drogę. Przejeżdżając przez Austrię udało nam się jeszcze zobaczyć skocznię narciarską w mieście Villach. Do domu zaś wróciliśmy 8 maja ok godziny 22.