XIX Pielgrzymka Strażaków na Górę Św. Anny

Góra Św. Anny to mała, ale malownicza miejscowość w woj. opolskim. Ulokowana na grzbiecie masywu chełmskiego, który dziś jest pozostałością po wygasłym kilka milionów lat temu wulkanie. Na szczycie góry znajduje się bazylika Św. Anny, którą opiekują się franciszkanie.

To właśnie tam, 10 maja 2015 r., po raz dziewiętnasty zebrało się ponad 1000 strażaków z Polski oraz Czech, by przy relikwiach św. Floriana modlić się do swego patrona. Poczty sztandarowe gromadziły się na rajskim placu już od godzin porannych. Nie zabrakło również Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wartę przy ołtarzu pełniła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Miejsce Odrzańskie, która swoją postawą zrobiła ogromne wrażenie.

O godz. 11.30 poczty sztandarowe wyruszyły w stronę Groty Lurdzkiej, gdzie odbyła się msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej ks. Rudolf Pierskała. Obecny również był  mł. bryg. ks. Józef Urban – Kapelan Opolskich Strażaków. Wśród oficjeli obecni byli także: w-ce prezes ZOSP RP dh Teresa Tiszbierek,  Opolski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Karol Stępień, Podsekretarz Stanu w MSW Stanisław Rakoczy, komendant powiatowy PSP – st. bryg. Stefan Szłapa, starosta powiatowy – Józef Swaczyna. Dla zebranych na pielgrzymce wiernych zagrała również orkiestra dęta z OSP Przedmość (gmina Praszka).

Po zakończonej mszy św. strażacy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie odśpiewany został hymn państwowy, złożono kwiaty pod pomnikiem oraz zaśpiewano ulubioną pieśn Papieża Polaka – „Barka”. Po zakończonych uroczystościach strażacy udali się do Domu Pielgrzyma na tradycyjną grochówkę.