Ćwiczenia 7 kompanii gaśniczej WOO

Jednostki OSP z Izbicka, Jemielnicy, Kadłuba, Staniszcz Wielkich i Zalesia Śląskiego oraz ich koledzy z powiatu oleskiego (OSP Gorzów Śląski, Kowale, Radłów, Szemrowice i Wysoka) ćwiczyły 26.10.2013 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich w ramach siódmej kompanii gaśniczej „Strzelce“ Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Opole.

Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. W czasie tej pierwszej przeprowadzono inspekcję zadysponowanych zastępów OSP oraz przedstawiono zagadnienia będących tematem ćwiczeń w formie prezentacji multimedialnej. Druga część – praktyczna – była prowadzona w formie warsztatów szkoleniowych na pięciu stanowiskach ćwiczebnych.

W trakcie symulacji druhowie musieli poradzić sobie z takimi przypadkami jak:
– wypadek komunikacyjny z udziałem samochodu osobowego i motocykla. Kierowca samochodu bez obrażeń, kierowca motocykla leży na brzuchu w kasku ochronnym, nie reaguje, oddycha, ma złamanie kości udowej kończyny dolnej lewej, rana otwarta przedramienia prawego (krwawienie tętnicze).
– mężczyzna ewakuowany z pomieszczenia zadymionego i objętego pożarem. Brak oddechu, widoczne poparzenia.
– mężczyzna spadł z rusztowania z wysokości 8 metrów bezpośrednio na nogi, leży nieruchomo na plecach. Był przytomny, skarżył się na ból obu kończyn dolnych i okolicy miednicy.
– kierowca samochodu dostawczego w wyniku obrażeń doznanych podczas wypadku jest nieprzytomny. Ma złamanie otwarte kości udowej.
– w wyniku wypadku pasażer samochodu ciężarowego został ranny. Był przytomny, skarżył się na ból obu kończyn dolnych i okolicy brzucha. Zgniecione elementy karoserii uniemożliwiały ewakuację poszkodowanego.