Turawa – Ogólnopolskie Zawody MDP w Sportach Obronnych

W dniach 2-7 lipca 2012 r. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. opolskiego był gospodarzem XII Ogólnopolskich Zawodów MDP w Sportach Obronnych. Zawody odbyły się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Strażak” w Turawie. Organizatorem była Komisja Sportu ZG ZOSP RP i Dział Programowy Biura ZG ZOSP RP, przy wydatnej pomocy OSP gminy Turawa i OSP Licheń Stary oraz owocnej współpracy z wójtem gminy Turawa, p. Waldemarem Kampą oraz Nadleśnictwem Turawa.

Województwo opolskie było reprezentowane przez naszą MDP OSP Zalesie Śląskie w składzie: Fabian Rosły, Sebastian Majnusz, Nikola Tiszbierek, Martina Tiszbierek, Krzysztof Strużyna. Nasza reprezentacja uplasowała się na 9 miejscu. Drużyna jest bardzo zadowolona z możliwości udziału w tych zawodach. W cztero etapowych zawodach uczestniczyły 4 zespoły żeńskie i 14 męskich.

Pierwszy etap, wielobój sprawnościowy stanowiło dwanaście konkurencji rozmieszczonych na kilkukilometrowej trasie w kompleksie leśnym nad jeziorem Turawa:

 • pokonanie trasy 5 km wg zasad jak na orientację, wg mapy,
 • zmiana koła w samochodzie i wykonanie manewru,
 • zadanie ppoż,
 • stawianie podręcznego namiotu,
 • transport rannego na noszach,
 • ratownictwo na drodze,
 • pokonanie odcinka wodnego łodzią wiosłową,
 • ratownictwo na wodzie,
 • zakładanie odzieży ochronnej,
 • strzelanie z pistoletu pneumatycznego,
 • rzut granatem do celów,
 • pokonanie przeszkody po linie.

Pozostałe etapy, to sztafeta pływacka 4×50 m, bieg zespołowy na 1000 m i strzelanie sportowe precyzyjne.

Zwycięzcami w klasyfikacji generalnej zespołowej zostali:

– kategoria żeńska :

1. OSP Majdan – woj. mazowieckie

2. OSP Kołaczkowo – woj. wielkopolskie

3. OSP Porąbka – woj. śląskie

-kategoria męska:

1. OSP Stołpno z Międzyrzeca Podl. – woj. lubelskie

2. OSP Kołaczkowo – woj. wielkopolskie

3. OSP Brzezia – woj. mazowieckie

 Info: www.zosprp.pl