VI Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników

W sobotę, 13 grudnia 2013 r., w Kopalni Soli w Wieliczce odbył się VI Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników. W tegorocznej edycji wystartowało łącznie 78 drużyn z całej Polski oraz strażacy z Niemiec i Czech. Udział wzięła w tym turnieju już po raz trzeci również drużyna z naszej Ochotniczej straży Pożarnej, uzyskują czas 5:44.91, co w kategorii drużyn OSP pozwoliło zająć V miejsce!

Na czym polega turniej? Trzyosobowe drużyny w pełnym bojowym uzbrojeniu strażackim (ubranie specjalne, buty bojowe, hełm, rękawice, aparat ochrony dróg oddechowych oraz latarka) musiały zmierzyć się z szybem Daniłowicza, który ma wysokość 110 metrów, liczy 650 schodów i 90 podestów. Pierwszą część trasy strażacy pokonywali w zupełnej ciemności, oświetlając sobie drogę jedynie latarkami.

Nim jednak drużyny przejdą na start, wpierw udają się do komory Drozdowice, gdzie mogą przed startem jeszcze odpocząć i przygotować do ogromnego wysiłku fizycznego. Tam również odbywa się odprawa a następnie przejście na miejsce startu.

Starty poszczególnych drużyn odbywały się co ok. 2 minuty. Różnica poziomów, ograniczona możliwość oddychania oraz niesiony ciężar powoduje ogromne zmęczenie. Mimo to, każdy uczestnik daje z siebie wszystko.

Wśród startujących drużyn były również drużyny kobiece, które reprezentowały jednostki: OSP Gdańsk-Sobieszowo, OSP Brzeszcze, OSP Milanówek, OSP Płoki oraz OSP Pałecznica.

Organizatorami „V Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników” byli: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, Komenda Powiatowa PSP w Wieliczce, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie wraz z Kopalnią Soli W Wieliczce.

Województwo Opolskie reprezentowała drużyna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu Śląskim zajmując piąte miejsce – gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wyniki zawodów:

W kategorii Państwowych Straży Pożarnych:

1. KP PSP Myślenice (4:32.24)
2. SA PSP Kraków I (4:38.11)
3. KW PSP Katowice (4:41.32)

W kategorii Ochotnicze Straże Pożarne:

1. OSP Pcim (4:46.36)
2. OSP Myślenice-Środmieście (5:21.18)
3. OSP Pleśna (5:26.62)

W kategorii zagranicznych drużyn:

1. Straż Pożarna Czechy-Ostrava (5:09.57)
2. JSDH Unicov Czechy (7:15.79)
3. Falck Risk Holandia (13:31.01)

Po zakończonym turnieju uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia kopalni i zapoznanie się z pracą górników.