XVII Pielgrzymka Strażaków do Góry Św. Anny

12 maja 2013 r,. na szczyt Góry Świętej Anny (woj. opolskie) zjechało ponad 1000 strażaków ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. 

Oficjalnie zarejestrowało się 1115 strażaków (w tym 30 z PSP) oraz 116 pocztów sztandarowych (w tym 4 z PSP). Obecne również były Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. XVII Pielgrzymka Strażaków, w tym roku z powodu złych warunków pogodowych, została przeniesiona do bazyliki, gdzie o 11.30 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył mł. bryg. ks. Józef Urban, zaś Słowo Boże wygłosił O. Błażej Kurowski. Po uroczystości w bazylice strażacy udali się pod pomnik bł. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz państwowych złożyli kwiaty. Wśród nich byli m.in. Opolski Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Karol Stępień, w-ce prezes ZOSP RP – dh Teresa Tiszbierek, komendant powiatowy PSP – st. bryg. Stefan Szłapa, Kapelan Opolskich Strażaków – mł. bryg. ks. Józef Urban, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu – dh Andrzej Borowski.