XVIII Pielgrzymka Strażaków na Górę Św. Anny

11 maja 2014 r., po raz osiemnasty odbyła się Pielgrzymka Strażaków na Górę Św. Anny. Ponad 1500 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych, 18 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 74 strażaków ze Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP.

Obecnych było także 147 pocztów sztandarowych przyniesionych przez ochotników oraz 3 sztandary przyniesione przez zawodowców. Nie zabrakło także strażaków z zagranicy a przybyli z Czech oraz z Niemiec. Nie zabrakło również Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wśród strażaków obecni byli również nasi strażacy ze sztandarem.

Wszyscy uczestnicy pielgrzymki zebrali się na Rajskim Placu skąd procesją wyruszyli do Groty Lurdziej. Mszy św. przewodniczył mł. bryg. ks. Józef Urban – Kapelan Opolskich Strażaków. Słowo Boże wygłosił Proboszcz z Góry Św. Anny O. Ambroży Pampuch. Po uroczystościach w Grocie Lurdziej strażacy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie przedstawiciele władz państwowych złożyli kwiaty.

Wśród nich byli m.in. Opolski Komendant Wojewódzki PSP – nadbryg. Karol Stępień, Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. mgr inż. Marek Matczak, komendant powiatowy PSP – st. bryg. Stefan Szłapa, Kapelan Opolskich Strażaków – mł. bryg. ks. Józef Urban, poseł na sejm – Ryszard Galla, starostwa powiatowy – Józef Swaczyna, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu – dh Andrzej Borowski.